Alumni Association Awards

George Washington Kidd Class of 1836 Award

  • 2021 Kelly Cesare Coffey ’87
  • 2020: Joseph (Rick) Godwin Jr. ’81
  • 2019: Cornelia B. Marakovits ’88
  • 2018: William P. Hayes ’71
  • 2017: Fran Mustaro ’72
  • 2016: Despina Karabots McNulty ’81
  • 2015: Ray A. Moyer ’63

Joseph E. Bell ’28 Alumni Distinguished Service Award

  • 2021: James R. Fisher ’77 P’07’10’11
  • 2020: Laurie Samet ’79
  • 2019: John H. Pierce ’81
  • 2018: Michael A. Weisburger ’82
  • 2017: Susan B. Carras ’76
  • 2016: J. Peter Simon ’75
  • 2015: Alma R. Scott-Buczak ’74

Clifton P. Mayfield ’09 Outstanding Young Alumni Award

  • 2021: Ian A. N. Stone ’10
  • 2020: Heather Finn Slugaski ’09
  • 2019: Matthew K. Grandon ’12
  • 2018: Kelly B. Nguyen  ’06
  • 2017: Lauren A. Steinitz ’08
  • 2016: Alex L. Karapetian ’04
  • 2015: Brian R. Sliwinski ’08

George T. Woodring ’19 Service Award20

  • 2021: Mark Suffredini ’93
  • 2020 Frank Campbell ’74
  • 2019: Norbert F. Smith’59
  • 2018: Lisa J. Kassel ’79
  • 2017: Patricia Winkler Schor ’82
  • 2016: Virginia A. Logan ’81
  • 2015: Ralph O. Doederlein, Sr. ’55
  • 2014: William Tucker ’81

George T. Woodring ’19 Volunteer-of-the-Year Award

  • 2021: Renae Schneck Tesauro ’82
  • 2020: Jonathan Ellis ’98
  • 2019: John J. Fistner ’00
  • 2018: Todd E. Wiltshire ’86
  • 2017: Glenn Erb Grube ’57
  • 2016: Michael T. McClintock ’71
  • 2015: Michael A. Weisburger ’82, Jenny Marshall Weisburger ’82

William E. Greenip Jr. ’44 Award

  • 2021: Daniella L. Colon ’10
  • 2020: John L. Squarcia ’69 G’22
  • 2019: Matthew J. Pagano ’09
  • 2018: Kenneth E. Kligge  ’00
  • 2017: William J. Starr ’76
  • 2016: Ian A. Stone ’10
  • 2015: Jeffrey M. Margolies ’74

Daniel L. Golden ’34 Faculty Service Award

  • 2021: No Recipient
  • 2020: Robert Mattison
  • 2019: Seo-Hyun Park
  • 2018: Mary A. Armstrong
  • 2017: Jennifer W. Kelly
  • 2016: David F. Sunderlin
  • 2015: Elaine McCluskey Stomber ’89

Alumni Association Student Volunteer Service Award recognizes a current student for outstanding and consistent service to others, on and off campus. This award was specifically created to recognize a student who, through his or her volunteer efforts in the broader community beyond the College, has demonstrated compassion, energy, and ingenuity in serving others.

  • 2021: Alix Golden Talkow ’22
  • 2020: Alexander Klee Wetzler ’21
  • 2019: No Recipient
  • 2018: Lauren N. Steinitz ‘19
  • 2017: Sara Hayet ’18
  • 2016:Claudia L. Rodriguez-McGill ’17
  • 2015: Jia Li Shi ’16
  • 2014: Cory Spera ’15
  • 2013: Abigail M. Williams ’15
  • 2012: Julissa Muschlitz ’13
  • 2011: Caitlin Flood ’12
  • 2010: Michael J. Handzo ’11
  • 2009: Emily D. Bernzott ’10
  • 2008: Kaityln Alyse Reilley ’11
  • 2007: Joanna Marie Norelli ’08

Alumni Association Special Commendation is presented to a member or members of the Lafayette community illustrating loyal commitment in supporting the goals of the College and Alumni Association.

  • 2021: No Recipient
  • 2020: No Recipient
  • 2019: Kathryn Kerge ’94, Lucy Maher Regan ’94 and Mara Weinstein Friedman ’94
  • 2018: Charles Snyder ’78
  • 2017: Michael Moroney ’83
  • 2016: Ellen Poriles Weiler ’83, Rachel L. Hollander ’11
  • 2015: No Recipient
  • 2014: Kevin Canavan ’76
  • 2013: No Recipient
  • 2012: Carli A. Siger ’07 and Matthew Potter ’07, Class Fund Managers, and Lauren Fisher ’07, Class Reunion Chair
  • 2011: Bruce Drinkhouse ’50
  • 2010:  Sandy Kazinski ’85
  • 2009:  Edward C. Auble ’61
  • 2008: Simmone D. Chaddan ’04
  • 2007: Pamela Gaary Holran ’88, Barry W. McCarty

Alumni Chapter Awards

Alumni Chapter-of-the-Year Award

  • 2021: No Recipient
  • 2020: Washington DC
  • 2019: New York City
  • 2018: Phoenix
  • 2017: Philadelphia
  • 2016: Chicago
  • 2015: New York City

Chapter Event Chairperson-of-the-Year Award

  • 2021: Bruce B. Pastorini ’75
  • 2020: Alexandra DeAngelis Waychoff ’06
  • 2019: Rebecca McIver ’15
  • 2018: Paul J. Russoniello  ’74
  • 2017: Cynthia Sabo ’78
  • 2016: James L. Benjamin ’84
  • 2015: Megan E. Young ’13

Chapter Support Person-of-the-Year Award

  • 2021: Samantha M. Chavin ’16
  • 2020: Abigail M. Williams ’15
  • 2019: Marcela Vega ’09 and Heather Slugaski Finn ’09
  • 2018: Amanda Scherb Grey  ’13
  • 2017: Kamaka R. Martin ’04
  • 2016: Matthew J. Pagano ’09
  • 2015: Ryann K. Nickerson ’04

Alumni Class Correspondent Awards

Hughes Correspondent Award

  • 2021: Sharon Tchon Gruet ’81
  • 2020: Meri Lee Newby ’91
  • 2019: Mara Friedman ’94
  • 2018: Nancy Telliho ’83 and Anne Marie Weeks  ’83
  • 2017: Norbert F. Smith ’59
  • 2016: Marshall J. Gluck ’65
  • 2015: Sara Davis Bowman ’07

Huhn Correspondent Award

  • 2021: Jillian M. Ventresca ’04
  • 2020: Robert Edwards ’60
  • 2019: Eugene Harrison ’54
  • 2018: Michael Margello ’77
  • 2017: Catherine Hobby McBride ’05
  • 2016: Paul E. Sommers ’09
  • 2015: Michael H. LeWitt ’70

Wildstein Correspondent Award

  • 2021: Frank Julia, Jr. ’72
  • 2020: Susan Sheehan Lee ’80
  • 2019: Edward DeHope ’74
  • 2018: Timothy Hylan ’88 and Michael Mouber ’69
  • 2017: Sandy Kazinski ’85
  • 2016: Laura Isken Doyle ’81
  • 2015: Leon H. Fox, Jr. ’53

Webmaster Award

  • 2012-2021: No recipient

Gateway Career Center Awards

Lois and Neil Gagnon Award for Distinguished Service

  • 2021: Christina A. Seckar ’96
  • 2020: Hon. Paula A. Roscioli ’87
  • 2019: Robert Goldstein ’80
  • 2018: Charles F. Smith Jr. ’85
  • 2017: Benny Crapanzano ’97
  • 2016: Brandon M. Troup 95, Janet Acculto O’Brien ’94
  • 2015: Michael C. McDonough ’79

Externship Commitment Award

  • 2021: Rachel T. Fischer ’07
  • 2020: Dr. Robert Bailey ’76, Sandra Ballard P’14, Dr. Kenneth Chavin ’83, Dr. Rob Coombs ’95, Darin Hettich ’88, Dr. Herbert Ingraham’82, Dr. Lawrence Livornese ’81, Jeremy Noll ’07, Dr. Edward Suczewski P’09, Dr. David Targan ’95, Mitchell Winter ’79
  • 2019: Leeann Bonaventura ’98, Jodi Morgan Katz ’97, Jason Mills  ’09, Laurie Samet  ’79 and Deborah Wetreich ’81
  • 2018: Paula A. Roscioli ’87 and Steven  Shankman  ’77
  • 2017: Claudine Lilien ’90, David Goldberg ’11
  • 2016: John A. Bellucci ’86, Barry I. Bregman ’77, Jordan L. Brugg ’03, MarthaHeinze ’86, John J. Pallotta, III ’84
  • 2015: David B. Buck ’86, Donald J. Davis, Jack A. Parry ’85, Kevin H. Rhodes ’82, Christopher B. Shields ’92, Nancy Keller Shumeyko ’80

Annual Fund Awards

Joseph T. Losee ’94 Award

  • 2021: Sharon Tchon Gruet ’81
  • 2020: Michael H. LeWitt ’70
  • 2019: David Schwager  ’84
  • 2018: S. Robert Beane Jr. ’58
  • 2017: Class of 1977 – Michael Saffer
  • 2016: Class of 1971 – Paul H. Dimmick
  • 2015: Class of 1980 – Robert B. Goldstein

Lafayette College Fund Award

  • 2021: Lisa J. Kassel ’79 and Laurie B. Samet ’79
  • 2020: David Schwager ’84
  • 2019: Sharon Tuchon Gruet  ’81
  • 2018: Class of 1979 Laurie B. Samet  ’79 and Lisa J. Kassel  ’79
  • 2017: Class of 1979 Laurie B. Samet ’79
  • 2016: Class of 1979 – Laurie B. Samet
  • 2015: Class of 1966 – James R. Quin

Julius Naab ’19 Award

  • 2021: Glenn Erb Grube ’57
  • 2020:Glenn Erb Grube ’57
  • 2019: Glenn Erb Grube  ’57
  • 2018:Class of 1957 Glenn Erb Grube
  • 2017: Class of 1957 – Glenn Erb Grube
  • 2016: Class of 1956 – Cornelius Alexander. IV
  • 2015: Class of 1959 – James F. Mallay

Ernest G. Smith ’94 Award

  • 2021: Paul H. Dimmick ’71
  • 2020: Paul Dimmick ’71
  • 2019: David Fraser  ’69 and Abram Bluestein ’69
  • 2018: Class of 1968 – David Reif and Richard Groff
  • 2017: Class of 1967 – Chris Cathcart
  • 2016: Class of 1966 – James R. Quin
  • 2015: Class of 1965 – Howard N. Heller

Robert Whitmer 1885 Award

  • 2021: Amanda Hilton Whitbred ’11 and Christina L. Hunt ’11
  • 2020: Scott Bradley ’16
  • 2019: Alec Golini  ’14
  • 2018: Class of 2013 – Taylor Dougherty and Lucas Simpson
  • 2017: Class of 2012 – Matt Grandon
  • 2016: Class of 2011 – Amanda Whitbred, Christina L. Hunt
  • 2015: Class of 2010 – Ian A. N. Stone, Teevrat Garg

Alumni Admissions Representative Awards

New AAR-of-the-Year Award

  • 2021: Samantha DeMarse ’20
  • 2020: Emily Lynch ’18 Joe Pannullo ’14, Miriam Swartz ’18
  • 2019: Rachel Tenney  ’18
  • 2018: Gregory J. Ly  ’16
  • 2017: Catherine “Cathy” Hilton ’74
  • 2016: Ashley E. Tolomer ’08
  • 2015: Evan R. Gooberman ’13

AAR Committee-of-the-Year Award

  • 2018-2021: No Recipient
  • 2017: New York City
  • 2012-2016: No Recipient

Barry McCarty AAR-of-the-Year Award

  • 2021: Mira van Roon Brand ’92
  • 2020: Jennifer Klein ’98
  • 2019: Jodie Obernesser  ’89
  • 2018: Eugene M. Weitz  ’83
  • 2017: Scott Spitzer ’73
  • 2016: Joseph P. Wroblewski ’91
  • 2015: Gregory R. Slonaker ’79

AAR Geographic Outreach Award

  • 2021: Rebecca C. McIver ’15 and Karen E. M. Kennedy ’08
  • 2020: Richard Beltram ’73, Jeff Purdon ’83
  • 2019: W. Anthony Ruegger  ’82
  • 2018: Leonard J. Conte  ’71
  • 2017: Margaret “Meg” Watters Rodriguez ’84
  • 2016: Michael D. Louderback ’03
  • 2015: Louise Seto Coles ’81

AAR Area Chairperson-of-the-Year Award

  • 2012-2021: No recipient

William G. Wilson Distinguished Service Award

  • 2021: Lisa J. Kassel ’79 P’13
  • 2020: Glenn Erb Grube ’57, Harold Hartman ’56
  • 2019: Tracy Hagert Sutka  ’90
  • 2018: Henry D. Ryder  ’67
  • 2017: David Taschler ’75
  • 2016: James H. McLaughlin ’76
  • 2015: Paige F. Macdonald-Matthes ’89